Miesiąc maj 2023: Święta, ciekawostki, folklor (2023)

Świętuj wspaniały miesiąc maj! Dowiedz się, dlaczego ten miesiąc nazywa się „majem” i jakie siedem świąt się zbliża. Ponadto mamy prognozę pogody na maj, majową pełnię księżyca, porady ogrodnicze na maj, przepisy sezonowe, folklor i wiele innych, które wywołają uśmiech na Twoim dniu.

Miesiąc maj

Nazwa „maj” pochodzi prawdopodobnie od rzymskiej bogini Mai, która nadzorowała wzrost roślin. Alternatywnie nazwa mogła pochodzić z języka łacińskiegowiększy, „gdzie indziej”.Dowiedz się więcej o pochodzeniu nazw miesięcy.

Kalendarz majowy

 • 1 majaJest1 Maj. Zaznacz powrót wiosny, przynosząc gałęzieforsycja,bzylub inne kwitnące krzewy z Twojego regionu. May Day to także „Dzień Lei” na Hawajach. Leis to girlandy lub wieńce często wykonane z rodzimych hawajskich kwiatów, takich jakplumeria. Obecnie są one wręczane jako symbol powitania, pożegnania, uczuć, świętowania lub honoru w duchu ofaloha.
 • 5 MajaJestCinco de Mayo („Piąty maja”).Ten dzień upamiętnia zwycięstwo armii meksykańskiej nad armią francuską w bitwie pod Puebla w 1862 roku. Odkryj meksykańsko-amerykańskie przepisy i sposoby świętowaniaPiąty maja!
 • 14 majaJestDzień Matki— nie zapomnij! Czy planujesz coś, aby okazać wdzięczność swojej matce?Poznaj historię Dnia Matki.
 • 20 majaJestDzień Sił Zbrojnych, który honoruje tych, którzy służą we wszystkich rodzajach armii Stanów Zjednoczonych.
 • 22 majaJestNarodowy Dzień Morza. Stworzony dla upamiętnienia pierwszego transoceanicznego rejsu parowcem (ukończony przezUSSSavannah w 1819 r.), święto to stanowi wyraz uznania dla wysiłkówNAS.marynarka handlowa podczas wojny i pokoju.
 • 22 majaJestdzień Zwycięstwaw Kanadzie. Święto to upamiętnia urodziny królowej Wiktorii, która urodziła się 24 maja 1819 roku. Święto obchodzone jest w przedostatni poniedziałek maja.
 • 29 majaJestdzień Pamięci— wzruszające przypomnienie o wytrwałości życia. Tradycją jest podniesienie flagi w tym dniu;wiedzieć, jak prawidłowo wywiesić amerykańską flagę.

Przeczytaj Dalej

 • Majowy kamień urodzenia: Szmaragd

 • Miesiąc październik 2023: Święta, ciekawostki, folklor

 • Majowe kwiaty narodzin

Dni „tylko dla zabawy”.

Maj jestMiesiąc przyłapania na czytaniuINarodowy Miesiąc Dobrego Samochodu.

Oto kilka zabawniejszych rzeczy, które można uczcić w maju:

 • 1 maja:Dzień Dyrektora Szkoły
 • 2 maja:Światowy Dzień Tuńczyka
 • 8 maja:Bez Dnia Skarpetek
 • 10 maja (druga środa maja):Dzień wdzięczności za leczenie kanałowe
 • 14 maja:Dzień tańca jak kurczak
 • 28 maja:Ślimaki wracają z CapistranoDay

Majowa pełnia księżyca

Majowa pełnia Księżyca, tzwKwiatowy Księżyc, pojawia się w piątek, 5 maja, osiągając szczytowe oświetlenie o 1:36PO POŁUDNIU.(EDT). W tym czasie będzie on poniżej horyzontu, więc aby uzyskać najlepszy widok na pełnię Księżyca, wyjdź na zewnątrz w nocy z 4 na 5 i poszukaj tego dużego, jasnego, świecącego dysku księżycowego!Dowiedz się więcej o majowej pełni Księżyca tutaj.

MayWeather

Ciepły styczeń, zimny maj.”Maj pełni funkcję pomostu między wiosną a latem, wskazując na cieplejszą pogodę dla tych, którzy wciąż utknęli w uścisku wiosny, jednocześnie podgrzewając atmosferę dla tych, którzy są już na dobrej drodze.Zobacz naszą prognozę pogody na maj 2023.

Przepisy na sezon

Nadszedł sezon na świeże, wiosenne składniki! Wypróbuj niektóre z tych przepisów, które obejmują pierwsze zbiory sezonu:

 • Szparagowa Frittata
 • Lazania szpinakowa
 • Ciasto rabarbarowe
 • Sprawdź naszą pełną listęPrzepisy na wiosnęzainspirować się.

Codzienne rady

Robi się coraz cieplej, czas na wiosenne porządki! Zacznij od sprawdzenia naszegodomowe środki czyszczącei wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego, które pomogą Ci w domu.

The Month of May 2023: Holidays, Fun Facts, Folklore (4)

Porady ogrodnicze

 • Świętuj nowy sezon kwiatów przezsadzenie skrzynek okiennych!
 • Gotowy do założenia ogrodu spożywczego? Zobacz naszą bezpłatną bibliotekę przewodników po uprawie, zawierającą wszystkie popularne odmianywarzywa, zioła i owoce.
 • W maju ciesz się nowym życiem, przyciągając do swojego ogrodu kolibry i motyle! Zobacz nasze zestawieniarośliny przyciągające kolibryIrośliny przyciągające motyle.
 • Środek wiosny to także czas, kiedy zaczynają pojawiać się pieprzyki.Zobacz naszą stronę, jak kontrolować mole.

Majowy Folklor i Zabawa

Suchy maj i przeciekający czerwiec
Spraw, aby rolnik gwizdał wesoło.

Burza śnieżna w maju
Jest wart cały wóz siana.

Wśród zmieniających się miesięcy wyznawany jest maj
Najsłodsza i w najjaśniejszych kolorach ubrana!
–James Thomson, szkocki poeta (1700–48)

MajZnaki Zodiaku

Byk: 21 kwietnia do 20 maja
Bliźnięta: 21 maja do 20 czerwca

Zobacz swój horoskop majowy!

Symbole narodzin maja

Majkwiaty urodzeniowesą głóg i konwalia. Głóg oznacza nadzieję, a konwalia symbolizuje słodycz lub powrót szczęścia. Dowiedz się więcej oKwiaty narodzin maja.

Majkamień urodzeniowyjest szmaragd. Oto kilka ciekawostek na temat szmaragdów:

 • Szmaragd to zielona odmiana berylu. Jego kolor waha się od jasnego do bogatej zieleni; bardziej nasycone odcienie są cenniejsze, szczególnie jeśli są czysto-niebieskie lub niebiesko-zielone.
 • Naturalne szmaragdy są wadliwe, zawierają pęknięcia lub domieszki innych materiałów, zwane inkluzjami, które mogą wyglądać jak igły, kolumny lub kostki minerałów lub pęcherzyki gazu lub cieczy. Czasami dodaje się olej lub żywicę, aby wypełnić pęknięcia i poprawić wygląd.
 • Niektóre z najlepszych szmaragdów pochodzą z kopalni w Ameryce Południowej, choć być może najstarszy znany pochodzi z Egiptu. Szmaragd był ulubionym klejnotem Kleopatry.
 • Szmaragd symbolizuje odrodzenie i płodność. Uważano, że zapewnia przewidywanie, leczenie różnych chorób, koi nerwy, poprawia pamięć i zapewnia lojalność.

Dowiedz się więcej o majowych kamieniach urodzeniowych.

W tym miesiącu w historii

23 maja: Jak masz na imię?

Tego dnia w 1707 roku urodził się szwedzki botanik i przyrodnik Carl Linneusz. Jednym z jego najważniejszych osiągnięć było formalne wprowadzenie systemu klasyfikacji i nazewnictwa organizmów według rodzaju i gatunku, zwanego nomenklaturą dwumianową. Metoda ta wykorzystuje słowa łacińskie (język powszechnie używany przez uczonych w jego czasach). Na przykład ludzie są sklasyfikowani jakoMądry człowiek.Homo, co oznacza „człowiek”, to rodzaj, isapiens, co oznacza „mądry”, to gatunek. W obrębie jednego rodzaju może istnieć kilka gatunków, ale każdy gatunek ma tylko jedną nazwę naukową. Naukowcy używają dziś zmodyfikowanej wersji systemu Linneusza. Ponieważ na całym świecie stosowana jest ta sama konwencja nazewnictwa, eliminuje to wiele nieporozumień podczas omawiania organizmów.

Czy wiedziałeś?
Carl Linnaeus zapoczątkował użycie 0 (symbol Marsa) na oznaczenie mężczyzny i 1 (symbol Wenus) na oznaczenie kobiety.

26 maja: Przerażające Twistery

Tego dnia w 1917 roku tornada nawiedziły centrum Illinois, zabijając 101 osób. Pierwotnie sądzono, że było to tylko jedno tornado, które siało spustoszenie na ścieżce o długości 400 km, później ustalono, że wybuchło od czterech do ośmiu tornad. Jedna z nich trwała 4 godziny i przebiegała po torze o długości 255 mil (wliczając dystans przebyty w powietrzu). Mattoon i Charleston zostały szczególnie mocno dotknięte przezF4tornado (oryginalna skala Fujita). W Mattoon zniszczonych zostało prawie 500 domów.

The Month of May 2023: Holidays, Fun Facts, Folklore (5)

Według doniesień prasowych:

 • słoma została wbita w drzewo na głębokość 1/2 cala
 • maszt flagowy z flagą został wydmuchany cztery przecznice i wbity pionowo w ziemię
 • książki i inne przedmioty przewożono w odległości od 50 do 70 mil

Kalendarz Pytanie

Czym według astronomów jest dzień juliański?

Odpowiedź:Termin „dzień juliański” może być mylący, ponieważ ma kilka znaczeń, w tym datę w kalendarzu juliańskim. Jednak w astronomii dzień juliański (lub dzień juliański) to liczba dni, które upłynęły od początku okresu juliańskiego. Okres juliański to system numeracji lat opracowany przez XVI-wiecznego francuskiego astronoma Josepha Justusa Scaligera. Ustalił, że obecny okres juliański rozpoczął się 1 stycznia 4713 rokuPNE.kalendarza juliańskiego; co 7980 lat liczenie lat rozpoczyna się od nowa.

Aby datować i porównywać czas wydarzeń i obserwacji astronomicznych, JohnHerschel i inni astronomowie stworzyli system numeracji dni oparty na okresie juliańskim Scaligera. W systemie dni juliańskich nie ma miesięcy; po prostu liczy dni i ułamki dni w postaci dziesiętnej od początku okresu. Dzień juliański 0 nastąpił 1 stycznia 4713 rokuPNE.Dzień juliański rozpoczyna się w południe czasu uniwersalnego (czasu uniwersalnego Greenwich), tak więc nocne wydarzenia astronomiczne mają miejsce w jeden dzień juliański.

Data juliańska obejmuje ułamek dnia juliańskiego. Na przykład 1 maja 2016 r. (data w kalendarzu gregoriańskim) o północy (początek dnia w powszechnym kalendarzu) numerem dnia juliańskiego było 2457509, a datą juliańską było 2457509,5. W dniu 1 maja 2016 roku w południe numer dnia juliańskiego zmienił się na 2457510, a data juliańska na 2457510.0.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Edmund Hettinger DC

Last Updated: 07/11/2023

Views: 6075

Rating: 4.8 / 5 (58 voted)

Reviews: 89% of readers found this page helpful

Author information

Name: Edmund Hettinger DC

Birthday: 1994-08-17

Address: 2033 Gerhold Pine, Port Jocelyn, VA 12101-5654

Phone: +8524399971620

Job: Central Manufacturing Supervisor

Hobby: Jogging, Metalworking, Tai chi, Shopping, Puzzles, Rock climbing, Crocheting

Introduction: My name is Edmund Hettinger DC, I am a adventurous, colorful, gifted, determined, precious, open, colorful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.