Jak zaczął się pożar na Maui? Co wiemy o przyczynach pożaru w Lahainie (2023)

NAS.

Autor: Emily Mae Czachor

/ Wiadomości CBS

Rozpoczęto dochodzenie w sprawie reakcji na pożar Maui

Śmiertelne pożary na Hawajach, którezabił dziesiątki ludzii zmusiły tysiące do ewakuacji, były napędzane mieszanką ziemi i atmosferywarunkiktóre mogą stworzyć „pogodę ogniową”. Masywnypożar zniszczonywiele zhistoryczne miasto Lahainana Maui, a władze podały w poniedziałek, że liczba ofiar śmiertelnych zbliża się do 100.

Gubernator Hawajów Josh Green powiedział w niedzielę, że „bardzo niewiele pozostało” z Lahainy, gdzie ponad 2700 budynków zostało zniszczonych w wyniku najbardziej śmiercionośnego pożaru w USA od ponad stulecia. Green powiedział, że spodziewa się, że liczba ofiar śmiertelnych będzie nadal rosła.

„Będzie więcej ofiar śmiertelnych”Green powiedział CBS News. „Ogień był tak gorący, że znaleźliśmy tragiczne znalezisko, jakie można sobie wyobrazić, tak jakby przeszedł ogień i trudno było kogokolwiek rozpoznać”.

  • Jak pomóc osobom dotkniętym pożarami na Maui

Co było przyczyną pożaru na Maui?

Kiedy wybuchły pożary, na dużej części Hawajów ogłoszono czerwoną flagę ostrzegającą przed pożarem, ale dokładna przyczyna pożaru jest nadal nieznana.

„Nie wiemy, co tak naprawdę spowodowało pożary, ale Krajowa Służba Meteorologiczna poinformowała nas z wyprzedzeniem, że znaleźliśmy się w sytuacji oznaczonej czerwoną flagą – więc przez długi czas panowały suche warunki, więc paliwo, drzewa i wszystko inne było suche” – powiedział na środowej odprawie generał dywizji Kenneth Hara, dowódca generalny Gwardii Narodowej Armii Hawajów. To, w połączeniu z niską wilgotnością i silnym wiatrem, „stwarza warunki dla pożarów” – powiedział.

How did the Maui fire start? What we know about the cause of the Lahaina blaze (1)

„Wiatr wymykał się spod kontroli. Wszędzie zerwały się linie energetyczne” – powiedział później mieszkaniec Maui, J.D. Hessemer, właściciel firmy w Lahaina.powiedział „CBS Mornings”.„Właśnie zdecydowaliśmy, że pozostanie w okolicy na ten dzień nie jest bezpieczne”.

Echoeksperci od pożarówGreen powiedział w piątek, że jego zdaniem do zapłonu i rozprzestrzeniania się pożarów przyczynił się zbieg warunków pogodowych.

„W mojej ocenie jest to niewątpliwie skutek globalnego ocieplenia połączonego z suszą i superburzą, podczas której huragan przeszedł kilkaset mil od brzegu, wciąż generując silne wiatry” – Green powiedział CNN.

Narodowa Służba Meteorologiczna podała, że ​​potężny wiatr podsycający płomienie został wywołany przez huragan Dora, burzę, która przemieszczała się przez Pacyfik setki kilometrów na południe od wysp hawajskich.

Huragan, sklasyfikowany jakoKategoria 4przez Central Pacific Hurricane Center w środę rano, przyczyniły się do silnych podmuchów wiatru przekraczających 60 mil na godzinę, które przedarły Maui, zrywając linie energetyczne i uszkadzając domy.

W weekend pojawiły się roszczenia, które sugerowały firmę energetyczną Hawaiian Electric, która obsługuje Maui Electric i świadczy usługi95% stanuogólnie rzecz biorąc, nie wdrożyło zapobiegawczych środków bezpieczeństwa uwzględnionych w planie awaryjnym, aby zmniejszyć ryzyko pożarów przed burzą. Powołując się na dokumenty, APoczta Waszyngtońskaz opublikowanego w sobotę raportu wynika, że ​​dostawca nie odłączył prądu w obszarach, w których spodziewane były silne wiatry, które mogłyby wywołać płomienie.

Rzecznik Maui Electric powiedział CBS News w oświadczeniu, że podjęto pewne kroki w celu ograniczenia ryzyka wybuchu pożarów przed nadejściem huraganu.

„Hawaiian Electric posiada solidny program łagodzenia pożarów i zwiększania odporności sieci, który obejmuje zarządzanie roślinnością, inwestycje w wzmacnianie sieci i regularne inspekcje naszych aktywów” – czytamy w oświadczeniu. „Firma posiada protokoły, które można stosować w przypadku spodziewanych silnych wiatrów, w tym brak możliwości automatycznego ponownego zamknięcia obwodów, które mogą zostać otwarte podczas zjawisk pogodowych. Zrobiono to przed wystąpieniem silnych wiatrów. ... Na tak wczesnym etapie nie Ustalono przyczynę pożaru.”

Helikoptery Gwardii Narodowej uruchomione w ramach reakcji stanu na pożary zostały uziemione, gdy we wtorek wieczorem, 8 sierpnia, wzmogły się porywy wiatru.

Pełniąca obowiązki gubernator Hawajów Sylvia Luke wydała stan nadzwyczajnygłoszeniezezwalając na rozmieszczenie oddziałów Gwardii Narodowej i przedłużył stan wyjątkowy. Prezydent Biden zatwierdził w czwartek federalne ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

Krajowa Służba Meteorologiczna odnotowała w aćwierkaćzanim wybuchły pożary, znaczne różnice w ciśnieniu atmosferycznym między huraganem a powietrzem na północ od Hawajów utworzyły gradient ciśnienia nad wyspami, który w połączeniu z suchymi warunkami stwarzał poważne zagrożenie pożarami, a także niszczycielskimi wiatrami.

„Chociaż huragan Dora przemieszcza się daleko na południe, nie wywierając tutaj bezpośredniego wpływu, silny gradient ciśnienia między nim a wysokim ciśnieniem na północy stwarza zagrożenie niszczycielskimi wiatrami i pożarami (z powodu utrzymującej się suchości) od poniedziałku do środy” – dodał. – podała wówczas agencja.

Tymczasem rzecznik Hawajskiej Agencji Zarządzania Kryzysowego Adam Weintraub powiedział w czwartek The Associated Press, że z danych departamentu nie wynika, że ​​syreny ostrzegawcze na Maui zostały włączone we wtorek. Zamiast tego hrabstwo wykorzystało powiadomienia alarmowe wysyłane na telefony komórkowe, telewizory i stacje radiowe – powiedział Weintraub.

Przedstawicielka Jill Tokuda z Hawajów, która reprezentuje ten obszar w Kongresie, równieżpowiedziałże stanowe syreny ostrzegawcze „prawdopodobnie nie włączyły się”. Ona powiedziała„Face the Nation” w CBS Newsże na ostrzeżenia zwykle wysyłane na telefony komórkowe mogły mieć wpływ masowe przerwy w dostawie prądu, uniemożliwiające ludziom dostęp do przydatnych informacji i wskazówek dotyczących dalszego postępowania.

Co gorsza, mieszkańcy skarżyli się, że w hydrantach skończyła się woda, co utrudnia strażakom gaszenie płomieni. Urzędnicy FEMA potwierdzili, że wystąpił problem mający wpływ na zaopatrzenie w wodę hydrantów.

Prokurator generalna Hawajów Anne Lopez ogłosiła w piątek, że jej agencja przeprowadzi „kompleksowy przegląd kluczowych procesów decyzyjnych i obowiązującej polityki przed pożarami, w ich trakcie i po nich”.

Jak zwykle zaczynają się pożary?

Prawie 85 procpożary w Stanach Zjednoczonychsą spowodowane przez człowieka, zgodnie z artSłużba Parku Narodowego. Powstałe w ten sposób pożary mogą powstać przypadkowo, na skutek pozostawienia ogniska bez nadzoru, spalenia gruzu, użycia różnego rodzaju sprzętu czy niewłaściwego wyrzucenia papierosów. Agencja twierdzi, że kolejnym źródłem pożarów spowodowanych przez człowieka są celowe akty podpaleń.

Wyładowania atmosferyczne i aktywność wulkaniczna to dwie naturalne przyczyny pożarów, chociaż urzędnicy zauważają, że uderzenia pioruna są znacznie częstszym katalizatorem.

Pewne warunki pogodowe mogą wywołać zapłon i pomóc w rozprzestrzenianiu się pożarów, z silnymi wiatrami, niską wilgotnością względną, niestabilnymi warunkami atmosferycznymi i burzami, które przyczyniają się do tego, co meteorolodzy nazywają „pogodą pożarową” – powiedział Nick Nauslar, meteorolog i były synoptyk pogody w Storm Storm National Oceanic and Atmospheric Administration Centrum prognoz w 2018 rCzęsto zadawane pytaniaopublikowane przez agencję.

Najczęściej piorun uderza w drzewo i powoduje pożar, ale silny wiatr może również wywołać linie energetyczne, które wzniecają pożary, gdy w okolicy znajdują się suche krzaki lub trawa – twierdzi NOAA, która twierdzi, że pożary mogą szybko rozprzestrzeniać się w upale. suche i wietrzne warunki – zwłaszcza gdy te warunki występują jednocześnie. Sezon pożarówbyło poważnew Kanadzie i w całej Ameryce Północnej w tym roku ze względu na utrzymujące się ciepłe i suche warunki, a różne części kontynentu doświadczają rekordowych upałów i suszy w wyniku zmiany klimatu.

How did the Maui fire start? What we know about the cause of the Lahaina blaze (2)

Funkcjonariusze straży pożarnej Maui ostrzegalialarmwydał wtorek, 8 sierpnia, że ​​„nieregularny wiatr, trudny teren, strome zbocza i spadająca wilgotność, a także kierunek i lokalizacja pożaru utrudniają przewidzenie trasy i prędkości pożaru”. Zauważono, że „pożary mogą wybuchnąć w dużej odległości od źródła”, gdy wiatr unosi żar w górę, a z wiatrem zapalają się iskry.

„Ogień może pojawić się milę lub więcej od Twojego domu, ale za minutę lub dwie może zająć cały Twój dom” – powiedział zastępca szefa straży pożarnej Jeff Giesea w oświadczeniu zawartym w ostrzeżeniu. „Płonące materiały unoszące się w powietrzu mogą wywołać pożar w dużej odległości od głównego źródła ognia”.

Gdzie są pożary na Maui?

Strażacy w dalszym ciągu walczyli z płomieniami w Lahaina i Upcountry Maui, włączając w to trwające pożary i zaostrzenia,– stwierdził hrabstwo MauiPoniedziałek.

Władze podały, że pożar w Lahaina został opanowany w 85%, pożar Upcountry/Kula w 60%, a pożar w Pulehu/Kihei w 100%.

Władze hrabstwa zauważyły, że nawet jeśli pożar jest w 100% opanowany, nie oznacza to, że został ugaszony, ale że strażacy „całkowicie otoczyli go murem”.

How did the Maui fire start? What we know about the cause of the Lahaina blaze (3)

A co z syrenami ostrzegawczymi na Hawajach?

Na Hawajach znajduje się teren zewnętrzny w całym staniesystem syreny ostrzegawczej, które można wykorzystać do powiadamiania mieszkańców przed klęskami żywiołowymi lub zdarzeniami spowodowanymi przez człowieka, w tym tsunami, huraganami, przerwami tam, powodziami, pożarami, erupcjami wulkanów, zagrożeniami terrorystycznymi i incydentami z materiałami niebezpiecznymi – twierdzi Hawajska Agencja Zarządzania Kryzysowego.

Ale republikanka USA Jill Tokuda, której dystrykt obejmuje Maui,powiedział w niedzielę w „Face the Nation”że syreny ostrzegawcze „prawdopodobnie nie włączyły się”. Komendant straży pożarnej Maui potwierdził później Jonathanowi Vigliottiemu z CBS News, że syreny nie włączyły się.

„Każdy, kto kiedykolwiek mieszkał na Hawajach, zna syreny ostrzegawcze. Włączają się raz w miesiącu, co miesiąc o godzinie 12:00 i krzyczą. A jeśli tak nie jest, zostaje to naprawione, ponieważ to nasza pierwsza linia obrony” – powiedział Tokuda.

„Niestety, tragicznie, w tej sytuacji syreny prawdopodobnie nie włączyły się” – stwierdziła kongresmenka. Zasugerowała również, że na sygnały ostrzegawcze zwykle wysyłane na telefony komórkowe mogły mieć wpływ powszechne przerwy w dostawie prądu zgłaszane wówczas na Maui. Awarie te prawdopodobnie uniemożliwiły wielu osobom dostęp do kluczowych informacji.

„Rzeczywistość jest taka, że ​​te znaki ostrzegawcze każą nam wszystkim włączyć telewizor, spojrzeć na telefony lub włączyć radio” – powiedziała. „Przy tym, jak szybkie było to spalanie… gdybyś włączył telefon, gdybyś włączył radio, gdybyś w ogóle mógł… nie wiedziałbyś, na czym polega kryzys. Swoją drogą, mógłbyś pomyśleć, że to tsunami , co jest naszym pierwszym instynktem. Pobieglibyście w stronę lądu, który w tym przypadku byłby w stronę ognia.

Jak podała amerykańska straż przybrzeżna, w miarę jak szalały pożary, załogi uratowały 17 osób, które wskoczyły do ​​portu w Lahaina, próbując uciec przed płomieniami. Właściciel firmy Alan Dickar opisał, że na Front Street, popularnej miejscowości turystycznej, widział budynki po obu stronach ulicy „pochłonięte” w płomieniach. „W tamtym momencie nie było wozów strażackich; myślę, że straż pożarna była przeciążona” – Dickar powiedział oddziałowi CBS HonoluluKGMB-TV.

W rozmowie później z Patrickiem Torphym z CBS News dodał: „Maui nie może sobie z tym poradzić. ... Wiele osób właśnie straciło pracę, ponieważ spłonęło wiele firm. Wiele osób straciło domy. ... To było będzie druzgocące dla Maui.”

    W:
  • Pożary na Hawajach
  • Ogień

Dziękujemy za przeczytanie CBS NEWS.

Utwórz darmowe konto lub zaloguj się
aby uzyskać więcej funkcji.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Margart Wisoky

Last Updated: 07/12/2023

Views: 5672

Rating: 4.8 / 5 (78 voted)

Reviews: 85% of readers found this page helpful

Author information

Name: Margart Wisoky

Birthday: 1993-05-13

Address: 2113 Abernathy Knoll, New Tamerafurt, CT 66893-2169

Phone: +25815234346805

Job: Central Developer

Hobby: Machining, Pottery, Rafting, Cosplaying, Jogging, Taekwondo, Scouting

Introduction: My name is Margart Wisoky, I am a gorgeous, shiny, successful, beautiful, adventurous, excited, pleasant person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.